Jak dbać o granit płomieniowany?
Granit płomieniowany to trwały i odporny budulec, który chętnie wybierany jest na różne schody, chodniki i posadzki. Niestety, z powodu swojego przeznaczenia, narażony jest często na różne zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego powinien być systematycznie poddawany odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Zastanawiasz się, jak czyścić granit płomieniowany, by zachował ładny wygląd? Przeczytaj nasz poradnik.
Co to znaczy, że granit jest płomieniowany?
Granit płomieniowany jest niezwykle mocnym surowcem wykorzystywanym powszechnie w budownictwie. Nazwa tego typu granitu wzięła się od płomieniowania, czyli techniki obróbki kamienia w dużych temperaturach. W procesie tak wysokich temperatur, minerały składowe, zwłaszcza kwarcyt, zaczynają poniekąd pękać, co wpływa istotnie na kolor całego kamienia. W takiej sytuacji staje się on bardziej wyblakły od innych rodzajów kamienia lub przybiera kolor czerwonawy, jeżeli granit posiadał tlenek żelaza.
Z kolei z drugiej strony, jest to też pewien rodzaj granitu i marmuru o nieco innych właściwościach. Powierzchnia granitu płomieniowanego przybiera postać niezwykle szorstką i matową, co wpływa na wysoką antypoślizgowość tego tworzywa. Procesowi płomieniowania poddaje się nie tylko granit, ale także inne twarde kamienie, takie jak gnejs oraz bazalt. Materiał najczęściej używa się do budowy schodów czy tarasów, ale popularne są także granitowe płomieniowane okładziny nagrobków.
Gdzie najlepiej sprawdzi się granit płomieniowany?
Elementy wykonane z granitu szczotkowanego płomieniowanego są bardzo odporne na wilgoć oraz charakteryzują się antypoślizgową strukturą. Oprócz tego mają ciekawy wygląd, który jest wyjątkowo ceniony przy granicie z kolorowymi przebarwieniami.
Granit płomieniowany najczęściej wykorzystuje się do budowy schodów zewnętrznych. Jego elementy montowane są również na placach, tarasach i innych przestrzeniach, w których nie sprawdzą się śliskie granitowe polerowane płytki. Z granitu płomieniowanego na schody robione mogą być także płyty nagrobkowe, krawężniki czy ogrodzenia budowane wokół domu.
Coraz częściej granit płomieniowany czarny ceniony jest również w nowoczesnych, minimalistycznych budynkach. Jego wygląd i właściwości sprawiają, że bardzo chętnie stosowany jest do wykańczania łazienek, a w szczególności przestrzeni prysznicowych.
Czym czyścić granit płomieniowany?
Czyszczenie granitu płomieniowanego nie należy do trudnych zabiegów, wystarczy pamiętać o regularności i dokładności. Pielęgnację należy rozpocząć od umycia powierzchni specjalną ściereczką z mikrofibry. Powinna być ona nasączona ciepłą wodą ze specyficznym detergentem. Natomiast do usunięcia rdzy, wystarczy użyć preparatu z sody oczyszczonej i wody utlenionej. W ten sposób otrzymamy pastę, którą należy przetrzeć plamę, a następnie normalnie umyć powierzchnię. Po wyczyszczeniu granit zostawiamy do osuszenia, a następnie wycieramy suchą ścierką.
W przypadku większych zabrudzeń na sporych powierzchniach należy wykonać piaskowanie płytek granitu płomieniowanego. Metoda ta wykorzystuje sprężone powietrze, które pozwala, aby używany przy myciu preparat dostał się na czyszczony obszar pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki takiemu sposobowi możemy czyścić zarówno małe powierzchnie użytkowe, jak i delikatne, zabytkowe obiekty. Samodzielne piaskowanie jest bardzo trudne, dlatego warto powierzyć je specjalistom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana