Skąd wzięła się tradycja grobowców rodzinnych?

Budowa grobowca rodzinnego jest czasochłonna i kosztowna, jednak warto rozważyć stworzenie jednego miejsca pochówku dla najbliższych krewnych. Gdy członkowie rodzin spoczywają wspólnie, podkreśla to ich fizyczną oraz duchową bliskość. To piękna i długoletnia tradycja, która podkreśla rodzinne wartości, przyczynia się do pielęgnowania więzi oraz ułatwia utrzymanie nagrobka w dobrym stanie przez długi czas.
Przepisy regulujące prawo do tworzenia grobowców rodzinnych
Zasady stawiania grobowców rodzinnych na polskich cmentarzach świeckich i wyznaniowych reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z jej przepisami w naszym kraju legalne jest tworzenie grobów murowanych, które są miejscem pochówku więcej niż jednej osoby. Niestety prawo nie określa jednoznacznie, kto jest właścicielem takiego nagrobka ani nie nadaje uprawnień związanych z jego posiadaniem. W kwestii przepisów ważne jest również to, że przed wybraniem projektu nagrobka podwójnego lub większego należy skontaktować się z administracją cmentarza, aby dowiedzieć się, jakie są maksymalne dopuszczalne wymiary grobu na terenie danej nekropolii. Często budowa pomnika rodzinnego wymaga wykupienia dwóch sąsiadujących ze sobą kwater. Informacje o wymiarach trzeba przekazać pracownikom zakładu kamieniarskiego, którzy dostosują wymiary nagrobka do obowiązujących przepisów.
Przeczytaj również: Nagrobki podwójne – propozycje realizacyjne
Ile kosztuje grobowiec rodzinny?
Kiedyś na grobowce rodzinne mogły pozwolić sobie królewskie rody lub zamożni arystokraci. Niektóre z postawionych przez nich nagrobków stały się cennymi zabytkami na cmentarzach w Polsce i na całym świecie. Obecnie koszt takiego grobowca jest osiągalny dla przeciętnej rodziny. Mimo jego stosunkowo wysokiej ceny, można podzielić się wydatkami pomiędzy kilku krewnych, którzy zostaną wspólnie pochowani w danym miejscu. Na ostateczny koszt grobowca rodzinnego wpływają jego rozmiary, złożoność projektu oraz materiał, z jakiego zostanie wykonany nagrobek. W planowaniu budżetu warto również wziąć pod uwagę wydatki na zagospodarowanie terenu wokół pomnika. Grobowce rodzinne oferuje Zakład Pogrzebowy GLORIA, który świadczy usługi kamieniarskie i funeralne. Firma wykonuje zarówno nagrobki tradycyjne, jak i urnowe, pod którymi można pochować aż 8 urn z prochami zmarłych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na usługi kamieniarskie z Leszna?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich
Budowlane usługi - kominiarskie woj. pomorskie80-317 Gdańsk, Obrońców Westerplatte 25/27
-
Granmar Firma kamieniarska Blaty kuchenne, schody granitowe
Kamieniarze woj. podkarpackie35-213 Rzeszów, Leśne Wzgórze 2